Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak dopadl 19.ročník

Jak dopadl 19.ročník

Předpovědi počasí během týdne hlásily jako vždy něco jiného. Na začátku týdne bylo hezky, pak se počasí postupně kazilo, ale v pátek již bylo sice chladněji, ale hezky. Sobotní počasí bylo naprosto ideální pro pěší tůru i cyklovýlet. Měsíčnice sice již dokvétala, ale i přesto ji účastníci viděli v plné kráse. 

Trasy letošního ročníku vedly většinou nádhernou krajinou Lužických hor a část cyklotras vedla poprvé v historii akce po cyklostezce Varhany, která spadá pod CHKO České Středohoří.  Všechny trasy se setkaly v rezervaci měsíčnice vytrvalé, která, jak již bylo řečeno, byla v plném květu.

V loňském roce byla účast velmi vysoká. Loňského ročníku se zúčastnilo 756 lidí. V letošním roce přišlo rovných osmset. Díky ne moc ideální předpovědi počasí jsme předpokládali, že účast bude mnohem nižší, ale naštěstí jsme se mýlili.

Účastníci pěších tras 3,6 a 14 km se mohli i letos pokochat jízdou historickými autobusy Škoda RTO a Karosa ŠD 11 od libereckého dopravce Ivana Pacáka. Tyto autobusy zajišťovaly kyvadlovou dopravu z Kamenického Šenova  ke Křížovému buku a zpět a jízda v nich měla mezi účastníky opět velký ohlas, za což jsme velice rádi. Účastníci pěší trasy 26 km se opět po roce mohli svézt historickou lokálkou z Kamenického Šenova do České Kamenice, kterou provozuje Klub železničních cestovatelů  (KŽC s.r.o.)   Pěší trasa 50 km sice nebyla obohacena jízdou, ale účastníci za to mohli poznat opravdu krásný kus našeho okolí od Panské skály, Hraničního rybníku, Jedlové až přes Zlatý vrch a Pustý zámek.

Kdo zvolil raději jízdu na kole, mohl si vybrat z 44 km, 60 km a 80 km trasy. Všechny cyklotrasy vedly rovněž přes CHKO Lužické hory.

Po trasách byly opět rozmístěny kontroly, kde účastníci obdrželi razítka do svých propozic. U kontroly Křížový buk, kde prošly všechny trasy, čekalo na účastníky malé občerstvení v podobě  nápoje a výborné koblihy od našeho nového sponzora Pekárny Martin z České Kamenice. Rovněž tak bylo k dispozici i klasické opékání buřtů s pivem chlazeným v potoce u kontroly Pustý zámek. Další kontroly byly u Zlatého vrchu, U Hraničního rybníku, v Arnultovicích u cyklistického mostu, v infocentru u Panské skály a v rezervaci měsíčnice, které zajišťovali dlouholetí dobrovolníci a příznivci akce. Kontroly nám dále zajišťovali v restauraci U tří lip v Mařenicích, v restauraci na vrcholu Jedlové a u rozhledny Na stráži ve Sloupu v Čechách, za což jim děkujeme.

V cíli v kulturním domě v Kamenickém Šenově obdržel každý účastník originální pamětní list a upomínku na akci v podobě originální propisky s nápisem Za kvetoucí měsíčnicí….to si piš!!!

 

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem pořadatelům na prezentaci v kulturním domě, ať už přímo při zapisování nebo při prodeji suvenýrů či organizačním zajištění. Jmenovitě: Dáše Jakešové, Dáše Podrábské, Irče Janištinové,  Lence Adamcové,  Evě Dvořákové, Lence Dvořákové, Olče Půčkové, Štěpánce Švábové, Standovi Mědílkovi a Vlaďce Palkovičové….Dále Stáně Berkyové a Evičce Dneboské, které celou akci fotograficky zdokumentovaly po trase a doplnily náš archív o spoustu krásných fotografií.

Na kontrolách: Petru Kožíškovi st.  a Bohumile Radové na kontrole Křížový buk, lljovi a Tereze Singerovým na kontrole Pustý zámek, Aničce Benešové na kontrole v Arnultovicích,  Ludmile Třískové na kontrole Pod Zlatým vrchem, Evě Singerové a její mamince Heleně Hamiové na kontrole v U Hraničního rybníku, Katce Lowiové na kontrole v Infocentru u Panské skály  a Petrovi Tondrovi v rezervaci měsíčnice.

Dále bych chtěl poděkovat Luboši Brantovi za zhotovení mapek do propozic. Stáně Berkyové za grafické zpracování nových pamětních listů a v neposlední řadě Mirkovi Roztočilovi, s kterým tuto akci pořádám již od začátku, za pomoc při organizaci a ZO OS Preciosa-Lustry a.s. za poskytnutí kulturního domu pro pořádání této akce.

Na závěr bych chtěl poděkovat za zabezpečení výborného občerstvení v restauraci v kulturním domě pro všechny pořadatele a účastníky Jirkovi Pavlasovi a jeho kolektivu:-)

 

Velké poděkování patří  našemu hlavnímu  partnerovi  - firmě CRYSTAL CAVIAR s.r.o., generálním sponzorům – městu Kamenický Šenov ,ZOOS Preciosa – Lustry a.s. Kamenický Šenov a firmě Preciosa – Lustry a.s. Kamenický Šenov a Pekárně Martin v České Kamenici a našim sponzorům – CK Eva Šulcová, Glassmetal s.r.o., Obaly Servis – p.Bajgar, kovotlačitelství Jiří Hotař a Jiří Šebor,  bez kterých by se akce nemohla uskutečnit a samozřejmě našim mediálním partnerům, kteří o nás dali "vědět".(viz.jednotlivé rubriky na stránkách).

 

Účast na jednotlivých trasách:

pěší trasy:

Pohodová trojka – 3 km..................................88 účastníků

Poznávací šestka – 6 km..............................249 účastníků

Rodinná patnáctka-15 km.............................288 účastníků

Lokálková dvacetdvojka -22 km......................43 účastníků

Jetřichovická padesátdvojka-52 km................  5 účastníků

 

cyklotrasy:

Rynartická čtyřicetdvojka-42 km.........................70 účastníků

Tokáňská šedesátka-60 km................................26 účastníků

Kyjovská osmdesátdvojka -82 km...................... 31 účastníků

 

Celkem........................800 účastníků

 

 

 

Fotografie z akce jsou ke zhlédnutí ve fotogalerii a na Facebooku.

Budeme se na Vás těšit u jubilejního 20.ročníku 18.5.2019

 

                                                                          Petr Kožíšek - vedoucí akce